Fedezze fel a román mikro-vállalkozói adó 2026-os szabályait: jogosultság, 1% adókulcs, ÁFA, optimalizálás. Teljes útmutató vállalkozóknak. Olvassa el a teljes
    • Románia mikro-vállalkozási adó
    • mikrovállalkozás Románia
    • Románia 1% adó
    • Románia adórendszer
    • mikro cég adókulcs 2026
    Vissza a bloghoz
    Román mikro-vállalkozási adó 2026: Teljes útmutató (1% adó)
    Tax Law

    Román mikro-vállalkozási adó 2026: Teljes útmutató (1% adó)

    19 perc olvasás
    ✓

    Mi is a román mikro-vállalkozási adórendszer? (impozit pe veniturile microîntreprinderilor)

    A Románia mikro-vállalkozási adórendszere (impozit pe veniturile microîntreprinderilor), melyet hivatalosan a pénzügyi törvénykönyv (Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal) szabályoz, egy egyszerűsített adózási rendszerként került bevezetésre. Ez a rendszer lehetővé teszi a minősített kisvállalkozások számára, hogy a profit helyett az árbevételük után fizessenek adót. A vállalkozói szellem és a kisvállalkozások növekedésének ösztönzésére bevezetett rendszer Romániát az Európai Unió egyik adóbarát joghatóságává tette, különösen vonzóvá téve azt a startupok, KKV-k és külföldi befektetők számára. A rendszer célja a bürokráció csökkentése és az adómegfelelés egyszerűsítése.

    2026-ban a mikro-vállalkozási adókulcs a teljes árbevétel 1%-a – ami kivételesen vonzóvá teszi a külföldi vállalkozók, digitális nomádok, szabadúszók és kisvállalkozás-tulajdonosok számára, akik EU-s jelenlétet szeretnének kialakítani. Ez a kedvezményes kulcs jelentős versenyelőnyt biztosít Romániának más EU-tagállamokkal szemben, ahol a társasági adó mértéke jellemzően jóval magasabb.

    A mikro-vállalkozási rendszer főbb jellemzői

    Adókulcs: Az árbevétel 1%-a

    A hagyományos társasági adóval (amely a profitot adóztatja, Romániában a Legea nr. 227/2015, art. 17 szerint 16%-os kulccsal) ellentétben a mikro-vállalkozási rendszer a bruttó árbevételt adóztatja. Ez azt jelenti:

    • 1% adó a vállalat által kapott minden bevételre. Ez magában foglalja az értékesítésből, szolgáltatások nyújtásából, bérbeadásból és egyéb operatív tevékenységekből származó bevételeket.
    • Nincs költséglevonás (mivel az adó az árbevételre vonatkozik, nem a profitra). Ez a tényező egyszerűsíti az adómegfelelést, mivel nincs szükség részletes költségelszámolásra az adóalap meghatározásához. Azonban fontos megjegyezni, hogy az áfa-rendszerben (amennyiben a cég áfa-köteles) az előzetesen felszámított áfa továbbra is levonható.
    • Kiszámítható adókötelezettség – könnyen kalkulálható és tervezhető. Az adó mértéke közvetlenül az árbevételtől függ, így a vállalkozások pontosabban előrejelezhetik adóterhüket. A negyedéves adóbevallások és befizetések (Legea nr. 227/2015, art. 56) tovább növelik a rendszer átláthatóságát.

    Összehasonlítás a standard társasági adóval

    Az alábbi táblázat pontosabb képet ad a két adórendszer közötti különbségekről, figyelembe véve a 2026-os jogszabályi környezetet:

    JellemzőMikro-vállalkozás (Legea nr. 227/2015, Titlul III)Standard társasági adó (Legea nr. 227/2015, Titlul II)
    AdóalapBruttó árbevétel (venituri)Számviteli profit (profit contabil)
    Adókulcs1% (Legea nr. 227/2015, art. 51)16% (Legea nr. 227/2015, art. 17)
    KöltséglevonásNem alkalmazható az adóalapraTeljes mértékben alkalmazható (elismert költségek)
    Maximális árbevétel a jogosultsághoz100 000 EUR (vagy annak RON megfelelője) naptári évenként (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. c)Nincs korlátozás
    Alkalmazotti létszám feltételLegalább 1 teljes munkaidős alkalmazott (contract individual de muncă) (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. d)Nincs alkalmazotti létszám feltétel

    Mikor érdemesebb a standard társasági adót választani? A megtérülési pont részletesen

    Ha azonban vállalkozásának nagyon magasak a költségei az árbevételhez képest (alacsony profitmarzs), az 16%-os standard társasági adó a profitra alkalmazva alacsonyabb adószámot eredményezhet.

    A megtérülési pont, azaz az a profitmarzs, amelynél a két rendszer adóterhe megegyezik, körülbelül a következőképpen számítható ki: Ha a profitmarzs = X Árbevétel = R Költségek = C Profit = R - C

    Mikro-vállalkozási adó = 0.01 * R Standard társasági adó = 0.16 * (R - C)

    Ahol a két adó teher egyenlő: 0.01 * R = 0.16 * (R - C) 0.01 * R = 0.16 * R - 0.16 * C 0.16 * C = 0.15 * R C = (0.15 / 0.16) * R C = 0.9375 * R

    Ez azt jelenti, hogy ha a költségei az árbevétel 93,75%-át teszik ki, akkor a két adórendszer ugyanazt az adóterhet eredményezi. Egyéb szóval, ha a profitmarzsa (R-C)/R * 100% = 100% - 93,75% = 6,25% alatt van, akkor a standard társasági adó megfizetése gazdaságosabb lehet.

    Példaként vegyük az említett esetet:

    • Árbevétel: 100 000 €, Költségek: 95 000 €, Profit: 5 000 € (Profitmarzs: 5%)
    • Mikro-vállalkozási adó: 1 000 € (az árbevétel 1%-a)
    • Standard társasági adó: 800 € (5 000 € 16%-a)

    Ebben az esetben a standard társasági adó 200 € megtakarítást jelent. Azonban a legtöbb szolgáltató vállalkozás, tech cég és tanácsadó iroda számára, amelyek egészséges marzsokkal rendelkeznek (például 20-50% vagy afölött), a mikro-vállalkozási rendszer jelentősen előnyösebb. Fontos továbbá figyelembe venni az adózáson túlmutató tényezőket is, mint például az adminisztrációs terhek simplifikációját, ami önmagában is jelentős megtakarítást jelenthet. A standard társasági adórendszer komplexebb számviteli eljárásokat és részletesebb dokumentációt igényel, ami magasabb könyvelési költségekkel járhat.

    Jogosultsági követelmények 2026-ban: Részletes elemzés

    Ahhoz, hogy jogosult legyen a mikro-vállalkozási adórendszerre, vállalatának a következő feltételek MINDENIKÉT teljesítenie kell a Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, art. 47 alin. (1) bekezdése szerint:

    1. Éves árbevétel 100 000 € alatt

    Az árbevételi küszöb naptári évenként kerül mérésre, Román lejben kifejezve, az Európai Központi Bank év végi árfolyamán számolva. A Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. c) rögzíti ezt a határt. Fontos megjegyezni, hogy nem a profit számít, hanem a bruttó bevétel. Ha vállalata egy év során meghaladja a 100 000 €-os árbevételt, a következő negyedévtől át kell térnie a standard társasági adórendszerre (Legea nr. 227/2015, art. 52 alin. (1)). Például, ha egy cég júliusban lépi túl a küszöböt, akkor a harmadik negyedév (július-szeptember) utolsó napjáig kell benyújtania a nyilatkozatot a státuszváltozásról, és októbertől már mint standard társasági adózó működik tovább.

    2. Legalább egy teljes munkaidős alkalmazott

    Vállalatának legalább egy személyt kell teljes munkaidős munkaszerződéssel (contract individual de muncă) foglalkoztatnia. Ezt a feltételt a Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. d) írja elő. A munkaszerződésnek határozatlan idejűnek vagy határozott idejűnek kell lennie, de minimálisan 8 órás munkanapra, azaz teljes munkaidőre kell megkötnie (Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, art. 112). Fontos, hogy ez az alkalmazott a munkaügyi nyilvántartásba (ReGES – Registrul General de Evidență a Salariaților) hivatalosan be legyen jelentve.

    Ez lehet:

    • A tulajdonos/ügyvezető – önmagát is alkalmazhatja. Ez a leggyakoribb megoldás azoknál a kisvállalkozásoknál, ahol az egyetlen operatív személy maga a tulajdonos. Ebben az esetben a tulajdonos egyidejűleg lehet alkalmazott is.
    • Bármely más személy – román vagy külföldi állampolgár munkavállalási engedéllyel, amennyiben nem EU/EGT állampolgár.

    A minimális bruttó bér 2026. január–júniusban 4 050 RON/hó, július 1-től 4 325 RON/hó (HG 146/2026). Kedvezmények nélkül a júliusi havi munkáltatói költség: 4 325 × 1,0225 = 4 422,31 RON. A munkavállaló levonásai a bruttó bér részei, nem további munkáltatói költségek.

    3. Engedélyezett üzleti tevékenységek

    A legtöbb üzleti tevékenység jogosult a mikro-vállalkozási rendszerre. Azonban a Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (3) lit. a)-f) kifejezetten meghatározza azokat a szektorokat, amelyek kizártak ebből a rendszerből:

    • Bankok és pénzügyi intézmények (pl. pénzügyi lízing, hitelintézetek)
    • Biztosítás és viszontbiztosítás
    • Tőkepiaci tevékenységek (kivéve azokat az tevékenységeket, amelyeket brókeri társaságok végeznek)
    • Szerencsejáték és fogadás
    • Olaj- és földgázkutatás/kitermelés
    • Más olyan tevékenységek, amelyekre különleges adózási rendszerek vonatkoznak (pl. egyes mezőgazdasági tevékenységek).

    Fontos 2026-os frissítés: A tanácsadási és menedzsment tevékenységekre (CAEN kód 7022 – Tevékenységek a vállalatvezetési tanácsadás terén) nem vonatkozik külön tanácsadási árbevételi korlát. Azon vállalatok, amelyek elsődleges árbevételük több mint 20%-át tanácsadásból/menedzsmentből szerzik, emiatt nem záródnak ki a mikro-vállalkozási rendszerből; ha azonban az árbevételük meghaladja a 100 000 eurót, nem jogosultak a mikro-vállalkozási rendszerre (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. c), az OUG nr. 156/2024 alapján). Az IT cégek (CAEN 620x, 631x), marketing ügynökségek (CAEN 7311, 7312) és professzionális szolgáltató cégek (pl. architectura, mérnöki tevékenységek, CAEN 711x, 7490) jogosultságát sem zárja ki önmagában a tevékenységük, és rájuk is a 100 000 eurós bevételi korlátozás vonatkozik.

    4. Román adórezidencia és székhely

    A vállalatnak román adórezidensnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy a cégnek Romániában kell lennie bejegyezve az Országos Cégnyilvántartási Hivatalban (ONRC – Oficiul Național al Registrului Comerțului) és a effektív vezetés helyének is Romániában kell lennie. A Romániában bejegyzett külföldi tulajdonú vállalatok automatikusan megfelelnek ennek a követelménynek, feltételezve, hogy a tényleges irányítás helye Romániában van.

    📖 Ajánlott olvasmány: Románia kettős adózási egyezményei: Útmutató 2026

    📖 Ajánlott olvasmány: Romániai szabadúszó adózás 2026: Teljes útmutató

    📖 Ajánlott olvasmány: Románia kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményei 2024

    5. Alaptőke összetétele

    A vállalat alaptőkéjének legalább 50%-át nem a román államnak kell birtokolnia, hanem más jogi vagy magánszemélyeknek. Ez a kitétel a Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. e) szerint biztosítja, hogy a kedvezményes rendszert elsősorban a magánszektorban működő kisvállalkozások vegyék igénybe.

    6. Részvényesi korlátozás (2026-tól érvényes)

    Egy természetes személy egyszerre csak egy mikro-vállalkozás adózóban lehet egyedüli részvényes/tulajdonos 25% feletti arányban (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. g)). Ez a rendelkezés 2026-tól válik teljessé, és célja, hogy megakadályozza a mikro-vállalkozási rendszer túlzott kihasználását több cég létrehozásával ugyanazon személy által. Ha egy személy több mint 25% részesedéssel rendelkezik több mikro-vállalkozásban, akkor csak egy cég választhatja ezt az adózási formát, a többi cégnek kötelezően át kell térnie a standard társasági adózásra.

    Teljes adókalkuláció és szociális hozzájárulások 2026

    Fontos megérteni, hogy a román adórendszerben a bruttó bérből vonják le a munkavállalói járulékokat (nyugdíj-, egészségügyi hozzájárulás), és ehhez adódik a munkáltatói járulék is. Az alábbi számítások feltételezik a 2026-os minimálbért és járulékkulcsokat.

    1. forgatókönyv: Szabadúszó / Egyéni vállalkozó, aki saját cégét alkalmazza (SRL)

    Ez a leggyakoribb eset, amikor egy külföldi vállalkozó vagy digitális nomád alapít egy román SRL-t és önmagát alkalmazza.

    Éves árbevétel: 60 000 € (kb. 29 8200 RON) Profitmarzs: 80% (azaz 20% költség, kivéve a bért)

    Adózás és járulékok:

    1. Mikro-vállalkozási adó:

      • 60 000 € * 1% = 600 € / év (vagy 2982 RON / év)
    2. Alkalmazotti bérköltség 2026-ban:

    • Január–június: 6 × 4 050 = 24 300 RON.
    • Július–december: 6 × 4 325 = 25 950 RON.
    • Éves bruttó bér: 50 250 RON.
    • Kedvezmények nélkül CAM: 50 250 × 2,25% = 1 130,63 RON; éves munkáltatói bérköltség: 51 380,63 RON.
    • A példa nem alkalmaz személyi levonást vagy adómentes összeget.
    • Mikro-adó és munkáltatói bérköltség: 2 982 + 51 380,63 = 54 362,63 RON. Ez nem kizárólag adó, mert a munkavállaló bére is része.

    2. forgatókönyv: Osztalék kifizetés (a béren felül)

    Tegyük fel, hogy az éves árbevétel 60 000 €, és a bérköltségek (az összes járulékkal) kb. 10 000 €. A mikro-vállalkozási adó 600 €. Maradék bevétel, amit osztalékként ki lehet fizetni: 60 000 € - 10 000 € (bérköltség) - 600 € (mikro-adó) = 49 400 €. Ebből 20 000 € profitot szeretnénk osztalékként kifizetni.

    Osztalékadó: 16% az osztalék bruttó értékére (Legea nr. 227/2015, art. 43).

    • 20 000 € * 16% = 3 200 €

    Egészségügyi hozzájárulás (CASS) az osztalék után: (Legea nr. 227/2015, art. 170)

    • Ha az összes osztalékbevétel meghaladja a 6, 12 vagy 24 havi román minimálbért (6 * 4050 RON, 12 * 4050 RON, 24 * 4050 RON), akkor CASS-t kell fizetni.
    • A 2026. január 1-jén érvényes minimálbér 4050 RON; ez az éves járulékküszöbök számítási alapja, nem az egész évben alkalmazandó munkabér. A küszöbök:
      • 24 300 RON (6 minimálbér)
      • 48 600 RON (12 minimálbér)
      • 97 200 RON (24 minimálbér)
    • Ha a teljes jövedelem (összevontan, a béren felül, beleértve osztalékot és egyéb forrásokat) meghaladja pl. a 12 havi minimálbért (48 600 RON), akkor a CASS 10%-át kell fizetni ennek a 12 minimálbérnek, azaz 4 860 RON-t. Ez független az osztalék nagyságától, egy fix összeget jelent.
    • Ha a 20 000 €-nyi osztalék meghaladja a 12 havi minimálbér küszöböt, akkor 4 860 RON CASS-t kell fizetni (kb. 978 €).

    Összes adó és járulék az osztalék kivételekor:

    • Osztalékadó: 3 200 €
    • CASS Járulék: 978 € (ha meghaladja a küszöböt)
    • Összesen az osztalék után: 4 178 €

    Ez a kalkuláció rávilágít arra, hogy a romániai adórendszer vonzó lehet, de a teljes képet a bérköltségek és az osztalék utáni járulékok is alapvetően befolyásolják. Minden esetben javasolt egy szakértő könyvelővel vagy adótanácsadóval konzultálni a konkrét helyzetre vonatkozóan.

    A mikro-vállalkozási adórendszerbe való belépés és kilépés

    Belépés a rendszerbe

    Egy újonnan alapított (SRL) automatikusan mikro-vállalkozásnak minősül az alapítástól számított 30 napon belül, amint benyújtja a nyilatkozatot az adóhatósághoz (ANAF) (Legea nr. 227/2015, art. 55). Ekkor nem kell teljesítenie az egy alkalmazottra vonatkozó feltételt, de 60 napon belül kell egy alkalmazottat felvennie (Legea nr. 227/2015, art. 48 alin. (5)). Ezen felül meg kell felelnie a többi jogosultsági feltételnek (100 000 € alatti árbevétel, engedélyezett tevékenységi körök stb.).

    A már működő vállalkozások, amelyek társasági adót fizetnek, akkor térhetnek át a mikro-vállalkozási rendszerbe, ha az előző év december 31-i állapot szerint megfelelnek az összes feltételnek. A nyilatkozatot az ANAF-nak kell benyújtani az első negyedév végéig (március 31-ig) (Legea nr. 227/2015, art. 55 alin. (2)).

    Kilépés a rendszerből

    A mikro-vállalkozási rendszert elhagyva a vállalat a standard társasági adószabályok szerint folytatja az adózást (16% profitadó). A kilépés a következő esetekben kötelező vagy lehetséges:

    Compliance ellenőrző lista a romániai mikro-vállalkozások számára 2026

    Ez az ellenőrző lista segítséget nyújt a folyamatos megfelelés biztosításában.

    Cégalapítási fázis:

    • Az SRL bejegyzése az ONRC-ben. (Legea nr. 31/1990 privind societățile)
    • Az első alkalmazott felvétele a cégbe (akár a tulajdonos) legkésőbb 60 napon belül a cég bejegyzésétől számítva. (Legea nr. 227/2015, art. 48 alin. (5))
    • Az alkalmazott bejelentése a ReGES rendszerben. (Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 2171/2021)
    • A cég bejelentése az ANAF-nál, mint mikro-vállalkozás adózó. (D700 nyomtatvány) (Legea nr. 227/2015, art. 55)
    • Bankszámla nyitása a cég nevére.

    Folyamatos működés – Negyedévenként:

    • Az árbevétel folyamatos nyomon követése, hogy ne haladja meg a 100 000 €-s küszöböt. (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. c))
    • Negyedéves adóbevallás kitöltése és benyújtása (D100 nyomtatvány) az ANAF-hoz a következő hónap 25. napjáig. (Legea nr. 227/2015, art. 56)
    • A mikro-vállalkozási adó befizetése a negyedévet követő hónap 25. napjáig.

    Folyamatos működés – Havonta:

    • Bérszámfejtés és munkabér kifizetése a bejelentett alkalmazottnak.
    • A munkáltatói és munkavállalói járulékok befizetése. (D112 nyomtatvány – havonta vagy negyedévente, a cég méretétől függően) (Legea nr. 227/2015, art. 147, art. 170)
    • ReGES adatok aktualizálása (pl. bérváltozás, új alkalmazott).

    📖 Ajánlott olvasmány: Romániai szabadúszó adózás 2026: Teljes útmutató

    📖 Ajánlott olvasmány: Romániai Mikro-vállalkozói Adózás 2026 – Teljes Útmutató

    📖 Ajánlott olvasmány: Román digitális nomád adózás 2026: Útmutató befektetőknek

    📖 Ajánlott olvasmány: Román Adórendszer Külföldi Cégeknek: Teljes 2026 Útmutató


    Kapcsolódó Források és Cikkek

    📖 Ajánlott olvasmány: Navigálás a romániai mikrovállalkozási adórendszerben 2026

    Folyamatos működés – Évente:

    • Az éves árbevétel ellenőrzése és összehasonlítása a 100 000 €-s küszöbbel.
    • Beszámoló benyújtása az ANAF és a Pénzügyminisztérium felé.
    • A cég általános jogosultsági feltételeinek felülvizsgálata a Legea nr. 227/2015, art. 47 alapján.
    • Osztalék kifizetése esetén az osztalékadó (16%) és a CASS (egészségügyi hozzájárulás) megfizetése a vonatkozó jogszabályok szerint.

    Általános jogi megfelelés:

    • Frissített statútum (alapszabály) fenntartása.
    • A könyvelési nyilvántartások pontos vezetése (Legea contabilității nr. 82/1991).
    • Aktív könyvelővel való együttműködés a folyamatos megfelelés érdekében.

    Áfa (TVA) regisztráció (ha szükséges):

    • Alapesetben a cégek nem áfa-kötelesek 395 000 lei árbevétel alatt. Azonban igényelhetik az ÁFA-regisztrációt önkéntesen.
    • Ha az árbevétel meghaladja a 395 000 lei-t, kötelező az ÁFA-regisztráció. (Legea nr. 227/2015, art. 310)
    • ÁFA regisztráció esetén negyedéves (vagy havi, ha az árbevétel meghaladja a 100 000 eurót) ÁFA bevallás (D300 nyomtatvány) és befizetés. A 2026-os általános áfa kulcs 21% (Legea nr. 227/2015, art. 291 alin. (1), a Legea nr. 141/2025 alapján).

    Gyakran Ismételt Kérdések (FAQ)

    1. Kérdés: Mennyi az SRL minimális alaptőkéje Romániában 2026-ban?

    Válasz: A Legea nr. 239/2025 (mely 2026. január 1-jén lép hatályba) értelmében az SRL (Societate cu Răspundere Limitată) minimális alaptőkéje Romániában 500 RON. Ez korábban 200 RON volt, de a jogszabályi változás emelte az összeget. Ez az összeg a cégbejegyzéskor befizetésre kerül a banki célszámlára.

    2. Kérdés: Hogyan tudom igazolni az egy alkalmazottra vonatkozó feltételt, ha én vagyok a cég egyetlen tulajdonosa és ügyvezetője?

    Válasz: Önmagát hivatalosan is alkalmazhatja a saját cégében egy teljes munkaidős (normă întreagă – 8 órás) munkaszerződéssel (contract individual de muncă). Ezt a munkaszerződést (ami lehet határozott vagy határozatlan idejű) be kell jelenteni a ReGES rendszerbe (Registrul General de Evidență a Salariaților) az Országos Munkaügyi Felügyelőség (ITM – Inspecția Muncii) felé. A munkabérnek el kell érnie legalább a román minimálbért (ami 2026. július 1-től 4 325 RON bruttó (január–június: 4 050 RON)). Ennek folyamatosan érvényesnek kell lennie a mikro-vállalkozási státusz fenntartásához (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. d)).

    3. Kérdés: Mi történik, ha egy naptári évben túllépem a 100 000 €-s árbevételi küszöböt?

    Válasz: Ha az árbevétel túllépi a 100 000 €-s küszöböt (a RON ellenértékében) egy naptári évben, akkor a vállalat kötelezően átkerül a standard társasági adózás alá a túllépés negyedévétől kezdődően. Például, ha a túllépés a második negyedévben (április-június) történik, akkor július 1-től a cég társasági adózóvá válik. Az adóhatóság felé a váltást be kell jelenteni a túllépés negyedévének utolsó napjáig (pl. június 30.). Ettől a ponttól kezdve a profit 16%-át kell adóztatni, nem az árbevétel 1%-át (Legea nr. 227/2015, art. 52 alin. (1)).

    4. Kérdés: Van-e különbség az online vállalkozások vagy digitális nomádok adózása között?

    Válasz: A román jogállás szempontjából nincs különbség az "online" és a "hagyományos" vállalkozások között a mikro-vállalkozási adórendszer keretében. A feltételek ugyanazok. A lényeg az, hogy a cég romániai székhelyű legyen, megfeleljen az árbevételi korlátnak, az alkalmazotti feltételnek és a tevékenységi körre vonatkozó kikötéseknek. A tevékenység jellegétől függetlenül, amennyiben ezek a kritériumok teljesülnek, a mikro-vállalkozási adózás alkalmazható. A digitális nomádok számára ez elsősorban a személyes adórezidencia kérdését és a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezményeket veti fel.

    5. Kérdés: Mikor kötelező az ÁFA-regisztráció? Mennyi az ÁFA kulcs 2026-ban?

    Válasz: Romániában az ÁFA (TVA) regisztráció kötelezővé válik, ha a vállalat árbevétele egy naptári évben meghaladja a 395 000 lei-t (Legea nr. 227/2015, art. 310). Alatta a cég mentes az ÁFA alól, de önkéntesen is kérheti az ÁFA-regisztrációt. Ennek előnye lehet, ha jelentős beszerzései vannak, melyek után az ÁFA visszaigényelhető. A standard ÁFA kulcs 2026-ban 21% Romániában (Legea nr. 227/2015, art. 291 alin. (1), a Legea nr. 141/2025 alapján), de bizonyos termékekre és szolgáltatásokra kedvezményes, 11%-os kulcs vonatkozik (pl. élelmiszerek, könyvek, turizmus).

    6. Kérdés: Lehetséges-e több mikro-vállalkozás adózó cégem Romániában?

    Válasz: A 2026-os jogszabályok szerint egy természetes személy csak egyetlen olyan mikro-vállalkozás adózóban rendelkezhet 25% feletti tulajdoni hányaddal (részesedéssel), amelyik megőrzi a mikro-vállalkozói státuszát (Legea nr. 227/2015, art. 47 alin. (1) lit. g)). Amennyiben egy személy több ilyen céggel rendelkezik, csak egy választhatja a mikro-vállalkozási adózást, a többi cégnek standard társasági adózásra kell átállnia. Ez a szabály megakadályozza a rendszer túlzott kihasználását több kisebb cég létrehozásával ugyanazon személy által.

    7. Kérdés: Milyen jellegű szolgáltatásokat érdemes mikro-vállalkozásként végezni?

    Válasz: A mikro-vállalkozási rendszer különösen előnyös az alacsony fix költségekkel és magas profitmarzsokkal működő szolgáltató cégek számára. Ide tartoznak például az IT fejlesztés, webdesign, online marketing, grafikai tervezés, tanácsadás (figyelembe véve a CAEN 7022 korlátozását), fordítás, online oktatás, virtuális asszisztensi szolgáltatások, és egyéb digitális szolgáltatások. Ezek a vállalkozások jellemzően minimális fizikai infrastruktúrát igényelnek, és a fő költségük a humánerőforrás, amelyre az 1%-os adó nem vonatkozik közvetlenül, hanem a munkabér és járulékok formájában jelentkezik.

    8. Kérdés: Van-e szükségem román bankszámlára a cégemnek?

    Válasz: Igen, a román jogszabályok előírják, hogy egy Romániában bejegyzett cégnek rendelkeznie kell bankszámlával Romániában. Erre a célra fogja befizetni az alaptőkét, ezen keresztül bonyolítja a bevételét és költségeit, valamint az adó- és járulékbefizetéseket.

    9. Kérdés: Miben különbözik a ReGES a korábbi ReGES rendszertől?

    Válasz: A ReGES (Registrul General de Evidență a Salariaților) váltotta fel a korábbi ReGES rendszert 2026. január 1-jével. A ReGES egy korszerűsített, digitális munkavállalói nyilvántartási rendszer, amely az alkalmazottak munkaszerződéseinek, bérének, pozíciójának és egyéb munkaügyi adatainak elektronikus nyilvántartására szolgál. A fő különbség a nagyobb adatbiztonság, az egyszerűbb adatkezelés és az automatizáltabb folyamatok. Minden munkáltatónak kötelező a ReGES rendszer használata az alkalmazottak bejelentéséhez. Az új rendszer célja a hatékonyság növelése és a hibalehetőségek csökkentése. (A vonatkozó jogszabályi változások az Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 2171/2021 és a kapcsolódó módosító jogszabályok alapján történtek.)


    📚 Kapcsolódó Források

    • Jogi Szolgáltatások (Előfizetéses modell vagy projekt alapú tanácsadás)
    • Konzultáció (Első, orientációs konzultáció lehetősége)

    Ez a cikk tájékoztató jellegű, és nem minősül jogi vagy adótanácsadásnak. Konkrét helyzetekben minden esetben forduljon szakosodott ügyvédhez vagy adótanácsadóhoz, aki az Ön egyedi körülményeire szabott, aktuális jogszabályoknak megfelelő tanácsot tud adni.

    Ajánlott cikkek

    Összes cikk
    Hívás
    WhatsApp