Útmutató külföldi befektetőknek romániai IT cég alapításához 2026-ban. Ismerje meg az IT béradó-mentességet, a cégregisztrációt és az adóoptimalizálást.
    • IT cég Románia
    • szoftver cég Románia
    • IT adómentesség Románia
    • fejlesztő felvétel Románia
    • tech startup Románia
    Vissza a bloghoz
    Romániai IT cég alapítása 2026: Adókedvezmények, Tehetség
    Business Law

    Romániai IT cég alapítása 2026: Adókedvezmények, Tehetség

    23 perc olvasás
    ✓

    Románia Európa egyik legvonzóbb célpontjává vált az IT cégek és a szoftverfejlesztés kiszervezése szempontjából. A magasan képzett munkaerő, a versenyképes költségek és a jelentős adóösztönzők révén az ország meggyőző üzleti lehetőségeket kínál a külföldi befektetők számára a technológiai szektorban.

    Ez az útmutató mindent tartalmaz, amit a romániai IT tevékenység 2026-os megindításáról tudni kell.


    Miért Románia az IT számára? Főbb Előnyök és Stratégiai Potenciál

    Románia egyre inkább kiemelkedik mint stratégiai helyszín a technológiai szektor számára az Európai Unióban. Az ország nem csupán a költséghatékonyságával vonzza a befektetőket, hanem a dinamikusan fejlődő digitális infrastruktúrájával és az EU-s tagsággal járó stabilitással is. A 2026-os jogszabályi keret optimalizált feltételeket kínál az IT-vállalkozások számára.

    1. Kiemelkedő IT Béradó-mentesség

    Románia továbbra is az egyik legvonzóbb adóösztönzőt kínálja a technológiai iparág számára Európában: a jövedelemadó-mentességet az IT alkalmazottaknak. Ez a kedvezmény a szakképzett IT-szakemberekre vonatkozik, akik mentesülnek a standard 10%-os személyi jövedelemadó (impozitul pe venit) fizetése alól. Ezt a kedvezményt a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. (Adótörvénykönyv) (1) bekezdés d) pontja és a végrehajtási normái szabályozzák, amelyek rögzítik a jogosultság feltételeit. A 2026-os szabályozás értelmében a következő kritériumoknak kell teljesülniük:

    • Munkáltatói tevékenységi kör: A munkáltató fő üzleti tevékenységének (CAEN kódja, mint fő tevékenység a Cégnyilvántartásban bejegyezve) az alábbiak közé kell tartoznia:
      • CAEN 5821 - Szoftverkiadás
      • CAEN 5829 - Egyéb szoftverkiadás
      • CAEN 6201 - Számítógépes programozás (szoftverfejlesztés)
      • CAEN 6202 - Számítógépes tanácsadás
      • CAEN 6209 - Egyéb információtechnológiai szolgáltatások
      • CAEN 6311 - Adatfeldolgozás, webes tárolás szolgáltatás Ezek a CAEN kódok meghatározzák azon cégek körét, amelyek jogosultak ezen adókedvezmény alkalmazására.
    • Alkalmazott képzettsége: Az alkalmazottnak rendelkeznie kell egy legalább alapképzési szak (licență) szintű, befejezett egyetemi végzettséggel, amely az informatika, IT, matematika, automatizálás vagy mérnöki tudományok (pl. elektronika, telekommunikáció, számítástechnika) területén szerzett képesítést igazolja. A diploma megszerzéséhez szükséges szakképzésnek relevánsnak kell lennie a betöltött IT pozícióval.
    • Alkalmazotti pozíció: Az alkalmazottnak a munkaszerződése szerint egy, az adómentességre jogosító pozícióban kell dolgoznia, mint például programozó, rendszergazda, adatbázis-menedzser, rendszerfejlesztő, IT vezető, stb. Ezen pozíciókat egy kormányrendelet szabályozza (általában a Guvernului nr. 917/2017 sz. Korm. Döntése, melyet rendszeresen frissítenek).
    • Minimális alkalmazotti létszám: A munkáltatónak legalább 3 alkalmazottat kell foglalkoztatnia, akik teljes munkaidőben dolgoznak, és legalább háromhavi bruttó bérük meghaladja az országos bruttó átlagbért. Induló vállalkozások (startupok) esetén, az alapítás első évében elegendő lehet 1 alkalmazott is az adókedvezmény igénybevételéhez, amennyiben az összes többi feltétel teljesül. A Legea nr. 102/2016 a startupokról rendelkezik speciális feltételekről, melyek kedvezőbb elbánást biztosíthatnak.

    Hatás és pénzügyi előnyök: Ez a kedvezmény akár 8-12%-kal csökkentheti a teljes foglalkoztatási költségeket az egyéb szektorokhoz képest, jelentős versenyelőnyt biztosítva a romániai IT cégeknek. Ezáltal Románia az EU egyik legköltséghatékonyabb IT központjává válik, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy több forrást fektessenek kutatásba, fejlesztésbe és innovációba.

    2. Versenyképes Fejlesztői Fizetések

    A romániai IT munkaerőpiac rendkívül dinamikus és versenyképes fizetéseket kínál, különösen a képzettségi szintet és az életviteli költségeket figyelembe véve. 2026-ban a fejlesztői fizetések továbbra is jelentősen alacsonyabbak maradnak, mint a nyugat-európai vagy észak-amerikai országokban, miközben a szakértelem és a nyelvtudás (különösen az angol, de egyre inkább a német és francia is) szintje rendkívül magas.

    Átlagos havi bruttó fizetések fejlesztők számára Romániában (2026):

    SzerepkörFizetési tartomány (EUR/hó)
    Junior Fejlesztő1 200 – 2 000 €
    Mid-Level Fejlesztő2 000 – 3 500 €
    Senior Fejlesztő3 500 – 5 500 €
    Tech Lead / Architekt5 000 – 8 000 €
    DevOps / Cloud Mérnök3 000 – 6 000 €
    QA Mérnök / Tesztelő1 500 – 3 000 €
    UI/UX Designer1 800 – 3 500 €
    Data Scientist3 000 – 6 000 €

    Ezek a fizetési tartományok 40-60%-kal alacsonyabbak, mint a nyugat-európai megfelelőik, miközben a kódolási minőség, a problémamegoldó képesség és a szakmai elkötelezettség hasonló, gyakran magasabb színvonalú. Ez a tényező teszi Romániát különösen vonzóvá a nearshoring stratégiák számára.

    3. EU Tagság és Stabil Jogi Keretrendszer

    Románia az Európai Unió teljes jogú tagállamaként a befektetők számára egy stabil és kiszámítható jogi környezetet biztosít. Ez számos előnnyel jár:

    • Hozzáférést az EU Egységes Piachoz: Ez lehetővé teszi az áruk, szolgáltatások, tőke és személyek szabad áramlását, minimalizálva a bürokratikus akadályokat és a kereskedelmi korlátokat. A romániai cégek szabadon kereskedhetnek bármely EU tagállammal.
    • GDPR megfelelőségi keretrendszer: Az EU tagjaként Románia teljes mértékben megfelel az Általános Adatvédelmi Rendelet (GDPR - Regulamentul (UE) 2016/679) előírásainak. Ez biztosítja az adatkezelés jogi biztonságát és a magas szintű adatvédelmet, ami különösen fontos az IT-szektorban tevékenykedő vállalatok számára.
    • Kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények (KAEE): Románia több mint 90 országgal kötött kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt. Ez megakadályozza, hogy a nemzetközi tevékenységet folytató vállalatok és magánszemélyek jövedelmük után kétszer fizessenek adót különböző országokban, ezzel növelve a pénzügyi tervezés kiszámíthatóságát és a befektetések vonzerejét. Ezeket az egyezményeket a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. (Adótörvénykönyv) meghatározottak szerint alkalmazzák.
    • Stabil jogi környezet: A román jogrendszer a polgári jog hagyományain alapul (római jogi rendszer), amely átfogó és részletes törvénykönyvekkel rendelkezik. Ez a jogbiztonság és a transzparencia érzetét adja a nemzetközi befektetőknek. Az ország számos reformot hajtott végre az üzleti környezet javítása érdekében.
    • Regionális Csomópont: Románia stratégiai elhelyezkedése a kelet-európai térségben hozzáférést biztosít a környező piacokhoz, és logisztikai bázisként is szolgálhat.

    Lépésről Lépésre: IT Cég Regisztrálása Romániában 2026-ban

    A vállalat alapításának folyamata Romániában viszonylag egyszerű és átlátható, különösen a Cégnyilvántartás (Oficiul Național al Registrului Comerțului – ONRC) digitalizált eljárásainak köszönhetően.

    1. Lépés: Válassza ki a Megfelelő Jogi Formát

    A jogi forma kiválasztása alapvető fontosságú a cég működéséhez és adózásához. A leggyakoribb formák az IT szektorban:

    StruktúraLegjobb kinek/Milyen célraMin. Alaptőke (2026)Fő JellemzőkJogszabályi Hivatkozás
    SRL (Societate cu Răspundere Limitată - Kft.)KKV IT cégek, startupok, legtöbb külföldi befektető500 RON (kb. 100 EUR) - Legea nr. 239/2025Korlátolt felelősség a befektetett tőkével arányosan, egyszerű alapítás és működtetés, rugalmas tulajdonosi struktúra (1-50 partner), viszonylag alacsony adminisztratív terhek. A profitadót választhatja (16%) vagy a mikrovállalkozási adót (1%). Ideális a legtöbb IT vállalkozás számára.Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, art. 76-133
    SA (Societate pe Acțiuni - Rt.)Nagyvállalatok, tőzsdére lépő cégek, jelentős befektetést igénylő projektek90 000 RON (kb. 18 000 EUR)Nagyobb alaptőke, összetett irányítási struktúra (igazgatótanács, felügyelőbizottság), a részvények nyilvánosan vagy zártkörűen is forgalmazhatók. Alkalmas nagy, több befektetővel rendelkező vállalatok számára, akik tőkebevonást terveznek a tőzsdén keresztül.Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, art. 134-219
    Fióktelep (Sucursală)Piaci tevékenység tesztelése, ideiglenes jelenlétNincs minimumNem önálló jogi személy, a külföldi anyavállalat része, önálló adószámmal rendelkezik. Az anyavállalat felelőssége kiterjed a fióktelep tevékenységére. A könyvelés elkülönített, de az adózás az anyavállalat adóalanyiságához igazodik. Nem ideális hosszú távú profitcélú IT tevékenységre.Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, art. 43-44
    Képviseleti Iroda (Reprezentanță)Csak piackutatás, kapcsolatépítés, promócióNincs minimumNincs jogi személyisége, nem végezhet gazdasági tevékenységet, semmit sem számlázhat ki. Információgyűjtésre, marketingre és kapcsolattartásra szolgál. Nagyon korlátozott tevékenység, IT cégeknek ritkán releváns.—

    Ajánlás: Az IT cégek többsége, különösen a külföldi befektetők, az SRL (Kft.) formát választja. Ennek oka a minimális tőkekövetelmények (500 RON a Legea nr. 239/2025 értelmében), az operatív rugalmasság, az egyszerűbb adminisztráció és a korlátolt felelősség védelme.

    2. Lépés: Regisztráció a Nemzeti Cégnyilvántartási Hivatalba (ONRC)

    A cég bejegyzésének folyamata az ONRC-nél zajlik. Ez a legfontosabb lépés a jogi személyiség megszerzéséhez.

    Szükséges dokumentumok és eljárás:

    Időkeret: A standard regisztráció általában 3-5 munkanapot vesz igénybe, amint az összes dokumentum hiánytalanul benyújtásra került. Ügyvédi segítséggel a folyamat felgyorsítható és a hibák elkerülhetők.

    LépésIdőkeretFelelős SzervHozzávetőleges Költség (EUR)
    Névfoglalás1-2 óra (online)ONRCKb. 8 EUR
    Alaptőke befizetése1 munkanapBankBanki díjak (min. 500 RON be)
    ONRC bejegyzési kérelem3-5 munkanap (feldolgozás)ONRC120 - 250 EUR (díjak és publikáció)
    Kedvezményezett tulajdonos bej.az ONRC kérelemmel együttONRCTartalmazza
    Adószám aktiválása1-2 munkanap az ONRC bejegyzés utánANAFNincs
    Összesen (kb.)7-15 munkanap~300 - 800 EUR

    3. Lépés: Regisztráció ÁFA-ra (TVA) (ha releváns)

    Az ÁFA-regisztráció nem minden IT cég számára kötelező azonnal, de stratégiai döntés lehet.

    • Kötelező regisztráció: Ha a cég éves belföldi (Románián belüli) forgalma meghaladja a 395 000 RON-t, a 2025. szeptember 1-jétől hatályos küszöböt a Legea nr. 227/2015 310. cikke és az OG nr. 22/2025 alapján. Amint ez a küszöb túllépésre kerül, legkésőbb a túllépés napján kötelező kérni az ÁFA-regisztrációt.
    • Opcionális regisztráció: Lehetőség van már az első naptól kezdve (az alapítással egyidejűleg) önkéntes alapon ÁFA-val adózóvá válni. Ezt főleg akkor érdemes megfontolni, ha a cég jelentős ÁFA-val terhelt beszerzésekre számít, és vissza szeretné igényelni az ÁFA-t, vagy ha nemzetközi (EU-n belüli B2B) szolgáltatásokat nyújt.
    • Fordított adózási mechanizmus (reverse charge): Az EU-n belüli B2B szolgáltatások esetében (amelyek az IT szektorban rendkívül gyakoriak) a fordított adózás mechanizmusa alkalmazandó. Ez azt jelenti, hogy a romániai IT cég nem számláz ÁFA-t az EU-s ügyfélnek, hanem az ügyfél fizeti be az ÁFA-t a saját tagállamában. Ehhez azonban szükséges, hogy a romániai cég rendelkezzen érvényes EU adószámmal (Cod de TVA), amit külön kell igényelni az ANAF-nál, ha a cég még nem rendelkezik általános ÁFA-regisztrációval. A Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye szabályozza.
    • Standard ÁFA kulcs 2026-ban: A romániai standard ÁFA kulcs 2026-ban a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye szerint 21% marad.

    4. Lépés: Kérelmezze az IT Adómentességet (Impozit pe venit)

    Az IT-alkalmazottak jövedelemadó-mentesítése nem automatikus, aktívan kérvényezni kell.

    A kérelem benyújtásának folyamata az ANAF-hoz (Nemzeti Adóhatóság):

    1. Dokumentáció előkészítése:
      • Munkaszerződések másolata: Mellékelni kell az összes érintett IT-alkalmazott munkaszerződését (contract individual de muncă), amelyben egyértelműen szerepel a jogosító pozíció (pl. programozó, rendszerfejlesztő - Clasificarea Ocupațiilor din România - COR kód alapján).
      • Diploma másolatok: Az alkalmazottak egyetemi diplomáinak másolatai, amelyek igazolják a releváns képzettséget (lásd fentebb a bekezdésben).
      • CAEN kód ellenőrzés: Az ONRC-től kapott igazolás a cég fő tevékenységi köréről, amely az egyik jogosító CAEN kód (6201, 5821, 5829, 6202, 6209, 6311) kell legyen.
      • Munkaköri leírások (Fișa Postului): Részletes munkaköri leírások, amelyek pontosan bemutatják az IT-alkalmazottak feladatait, és igazolják, hogy szoftverfejlesztési, -támogatási tevékenységeket végeznek a Guvernului nr. 917/2017 sz. Korm. Döntése és frissítései alapján.
      • Munkáltatói nyilatkozat: A cég vezetőjének nyilatkozata arról, hogy a cég megfelel a jogszabályi előírásoknak.

    5. Lépés: Munkavállalói regisztráció a ReGES-be (Registerul General de Evidență a Salariaților)

    Minden új munkaviszony kezdetét Romániában be kell jegyezni a ReGES rendszerbe, mielőtt az alkalmazott megkezdi a munkát. Ez az elektronikus nyilvántartás felváltotta a korábbi ReGES rendszert 2026. január elsejétől.

    • Határidő: A munkaviszony kezdetének napja előtt legalább egy munkanappal.
    • Adatok: A munkavállaló személyes adatai, a munkaszerződés típusa, időtartama (fix vagy határozatlan), munkakör (COR kód), bruttó bér, munkaidő, stb.
    • Jogszabály: A Hotărârea Guvernului (HG) nr. 295/2025 szabályozza a munkaerő-nyilvántartást és a ReGES működését, melyet a 2026-os változtatásokkal frissítettek. A pontos jogszabály a munkatörvénykönyv (Codul Muncii - Legea nr. 53/2003, cu modificările și completările ulterioare) 34. cikkelyében található utalás alapján kerül kidolgozásra.

    Pénzügyi Keretrendszer IT Cégek Számára

    A romániai adórendszer két fő lehetőséget kínál az SRL-ek számára, amelyek jelentős rugalmasságot biztosítanak az adózási stratégia kialakításához. Az IT cégeknek alaposan mérlegelniük kell, melyik rendszer a legelőnyösebb számukra.

    Társasági Adózási Lehetőségek

    A opció: Standard Társasági Adó (Impozitul pe profit)

    Ez a hagyományos adózási forma, amely minden nyereséges vállalat számára elérhető, forgalomtól függetlenül.

    • Adókulcs: 16% átalány társasági adónyereségre a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye szerint. Ez egy versenyképes kulcs uniós viszonylatban.
    • Osztalékadó: 16% osztalékelőleg-adó kerül levonásra az osztalék kifizetésekor (a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye alapján). Ez az adókulcs csökkenthető a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények (KAEE) alapján, ha az osztalékot külföldi befektetőnek fizetik.
    • Előnyök:
      • Költségelszámolás: Ez a rendszer lehetővé teszi a beruházások, működési költségek, amortizáció és egyéb elszámolható kiadások levonását az adóalapból, csökkentve ezzel a fizetendő adó összegét.
      • Nincs forgalmi korlát: Nincs felső határ a bevételre vonatkozóan.
      • Stabilitás: Kiszámíthatóbb adózás nagyvolumenű, magas nyereségű vállalatok számára.
    • Legjobb kinek: Magas bevételű és jelentős költségekkel (pl. bérek, hardverbeszerzés, marketing, kutatás-fejlesztés) rendelkező vállalatok, valamint azok a cégek, amelyek jelentős beruházásokat terveznek. Azok az IT cégek, amelyeknek az alkalmazottai jövedelemadó-mentesek, gyakran ezt a rendszert választják, mivel az IT béradó-mentesség nem kombinálható a mikrovállalkozási rendszerrel.

    B opció: Mikrovállalkozási Adózási Rendszer (Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor)

    Ez a rendszer a kisebb vállalatoknak kedvez, alacsonyabb adókulcsokkal, de bizonyos feltételekkel. Az IT szektorban jelentős változások történtek ezen a téren az elmúlt években, és 2026-ra stabilizálódott a jogi keret.

    • Adókulcs:
      • Egységes 1% adó a bevételre (nem a nyereségre!), legalább 1 teljes munkaidős alkalmazott megléte esetén (a 3%-os kulcs 2026-ban már nem alkalmazható).
    • Kombináció az IT béradó-mentességgel: A mikrovállalkozási rendszer NEM kombiniálható az IT béradó-mentességgel (ami az alkalmazottak jövedelemadójára vonatkozott), mert ezt a mentességet 2025. január 1-jétől megszüntették. Ez azt jelenti, hogy az IT alkalmazottai a cég adózási rendszerétől függetlenül nem lesznek jogosultak erre a jövedelemadó-mentességre. Az OUG nr. 156/2024 szüntette meg ezt az adókedvezményt.
    • Elérhetőségi feltételek (2026):
      • Az éves bevétel nem haladhatja meg a 100 000 EUR-t. Ez a korlát szigorúan érvényesül. A Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye tartalmazza a fő kritériumokat.
      • A cégnek legalább egy teljes munkaidős alkalmazottal kell rendelkeznie a mikrovállalkozási adózás igénybevételéhez.
      • A cég tőkéje magánszemélyek vagy jogi személyek tulajdonában lehet, de az állam és a területi-közigazgatási egységek nem lehetnek tulajdonosok.
      • A cégben közvetlenül vagy közvetetten a tőke vagy a szavazati jogok több mint 25%-ával rendelkező tulajdonosok csak egy céget jelölhetnek ki a mikrovállalkozási adózás alkalmazására.
      • A cégnek nem szabad más, speciálisan adózó területeken tevékenykednie (pl. bankszektor, biztosítás).
    • Előnyök: Alacsony adókulcs a bevételre, ami különösen előnyös a magas haszonkulcsú, alacsony működési költségű IT-szolgáltatásokat nyújtó cégek számára, akik nem veszik igénybe a béradó-mentességet, vagy kevés alkalmazottal dolgoznak.

    Ajánlás: Az IT szektorban tevékenykedő cégeknek, amelyek jelentős számú fejlesztőt foglalkoztatnak és élni szeretnének az IT béradó-mentességgel, általában a standard 16%-os profitadó rendszert érdemes választaniuk. Ez biztosítja a legnagyobb nettó megtakarítást a béreken keresztül. A mikrovállalkozási rendszer akkor jöhet szóba, ha a cég nem fog IT alkalmazottakat foglalkoztatni, vagy célja a nagyon alacsony forgalom melletti minimális adózás.

    További Pénzügyi Szempontok

    • Helyi adók és illetékek: Ezek általában nem jelentősek az IT cégek számára, és a helyi önkormányzatok (consiliul local) döntéseitől függenek.
    • Pénzforgalmi adó (CAS, CASS): A munkavállalói bérre fizetendő járulékok (társadalombiztosítás, egészségügyi hozzájárulás) fixen meghatározottak és a bruttó bérből vonódnak le. A 2026-os hozzájárulási ráta kb. 25%-a a munkavállaló bruttó bérének a CAS (Nyugdíjbiztosítás) és 10%-a a CASS (Egészségügyi hozzájárulás) – ezeket a munkavállaló fizeti, de a munkáltató vonja le és utalja be. A munkáltató fizet további hozzájárulásokat, mint pl. a munkabaleseti biztosítás (0,15-0,85%) és a munkanélküliségi biztosítás (0,5%). A releváns jogszabály a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. V. címében található.

    Munkajogi és HR Szempontok az IT Szektorban

    A megfelelően strukturált HR és munkajogi keretrendszer létfontosságú az IT cégek zökkenőmentes működéséhez Romániában.

    Munkaszerződés és Kötelmek

    • Munkatörvénykönyv (Codul Muncii): A román munkajogot a Legea nr. 53/2003 (Codul Muncii) szabályozza, számos módosítással és kiegészítéssel. Fontos a betartása.
    • Munkaszerződés (Contract individual de muncă): Írásban és román nyelven kell megkötni, tartalmazva a pozíciót, fizetést, munkaidőt, feladatokat és a felek jogait/kötelezettségeit.
    • Próbaidő: Maximum 90 nap általános dolgozók esetében, vezetői pozíciókban 120 nap. Ez idő alatt a munkaviszony indoklás nélkül felmondható.
    • Felmondási idő: Általában 20 munkanap egyszerű munkások esetében, vezetői pozíciókban 45 munkanap.
    • ReGES bejelentés: Minden munkaszerződést be kell jelenteni a ReGES rendszerbe az alkalmazás tényleges megkezdése előtt (lásd fent).

    Munkavállalói Jogok és Kötelezettségek

    • Munkaidő: Heti 40 óra, napi 8 óra, túlóra lehetséges, pótlékkal (általában 75-100% bérpótlék).
    • Szabadság: Legalább évi 20 munkanap fizetett szabadság.
    • Betegszabadság: Fizetett betegszabadság kórházi igazolás alapján.
    • Bizalmassági és titoktartási kötelezettségek: Az IT szektorban elengedhetetlenek a szigorú szerződéses kikötések a szellemi tulajdon védelmére és a bizalmas információk kezelésére.

    Személyzeti Típusok és Rugalmas Munka

    • Hagyományos alkalmazott: Standard munkaszerződéssel, a fent említett jogokkal és kötelezettségekkel.
    • Független vállalkozó/Szabadúszó (PFA - Persoană Fizică Autorizată): Sok IT szakember működik PFA-ként. Ez lehetőséget ad a rugalmas együttműködésre, de fontos, hogy a tevékenység ne minősüljön "leplezett munkaviszonynak" (ang. disguised employment), ami az alkalmazotti jogviszonyra utaló jegyeket mutat, de PFA formában van. Az ANAF szigorúan ellenőrzi ezt (a Guvernului nr. 104/2007 ellenőrzési szempontjait figyelembe véve). Kiemelten fontos a szolgáltatási szerződés pontos megfogalmazása.

    Compliance Checklist az IT Cég megalapításához

    Ez a lista egy összefoglaló a főbb pontokról, amikre figyelni kell az IT vállalkozás romániai indításakor 2026-ban:

    • Cégnév ellenőrzése és foglalása az ONRC-nél.
    • Releváns CAEN kódok (pl. 6201, 5821) bejegyzése fő tevékenységként.
    • Jogi forma kiválasztása (SRL ajánlott).
    • Alapító okirat elkészítése és közjegyzői hitelesítése.
    • Székhely biztosítása és igazolása.
    • Alaptőke befizetése egy romániai bankszámlára (min. 500 RON SRL esetén).
    • Ügyvezető(k) és partnerek nyilatkozatainak beszerzése.
    • Kedvezményezett tulajdonos(ok) bejelentése.
    • Cég bejegyzése az ONRC-nél.
    • Adószám automatikus aktiválása az ANAF-nál.
    • ÁFA-regisztráció eldöntése (kötelező vagy opcionális). Ha EU-n belüli szolgáltatás, akkor EU adószám igénylése.
    • Banki számlanyitás a cég számára.
    • Könyvelőiroda vagy könyvelő felbérlése.
    • IT alkalmazottak jövedelemadó-mentességéhez szükséges dokumentáció előkészítése.
    • Kérelem benyújtása az ANAF-hoz az IT béradó-mentességhez.
    • Minden munkavállaló ReGES-be történő bejelentése a munka megkezdése előtt.
    • Munkaszerződések elkészítése és aláírása a román munkajog szerint.
    • Munkahelyi biztonsági és egészségügyi szabályok betartása (SSM/PSI).
    • GDPR megfelelőség biztosítása az adatkezelésben.
    • Szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos belső szabályzatok és szerződések megléte.

    GYIK – Gyakori Kérdések Romániai IT Cég Alapításáról 2026-ban

    1. Mennyi időbe telik egy IT cég alapítása Romániában?

    📖 Ajánlott olvasmány: Start-up befektetési feltételek Romániában: Kulcsfontosságú védelmek 2026

    📖 Ajánlott olvasmány: Romániai Holding Vállalat 2026: Struktúra, Adókedvezmények


    Kapcsolódó Források és Cikkek

    A teljes folyamat, a cégnév foglalásától a cégnyilvántartásba való bejegyzésig, általában 7-15 munkanapot vesz igénybe. Ez magában foglalja az alapító okirat elkészítését, a közjegyzői hitelesítéseket és az ONRC adminisztrációs idejét. Az adószám és EU adószám aktiválása további néhány napot igényelhet. Jogi szakember bevonásával a folyamat nagymértékben felgyorsítható és egyszerűsíthető.

    2. Szükséges-e romániai lakcímmel rendelkeznie a tulajdonosoknak/ügyvezetőknek?

    Nem, a külföldi tulajdonosoknak vagy ügyvezetőknek nem szükséges romániai lakcímmel rendelkezniük. Elég egy érvényes útlevél vagy személyi igazolvány másolata. Azonban az ügyvezetőnek be kell tudnia mutatnia érvényes úti okmányát, és szükség esetén személyesen is meg kell jelennie bizonyos eljárásokhoz (pl. közjegyző előtt).

    3. Kötelező román bankszámlát nyitnom az alaptőke befizetéséhez?

    Igen, az alaptőkét (SRL esetén 500 RON) egy romániai banknál vezetett számlára kell befizetni a cég bejegyzése előtt. A bejegyzés után a cégnek saját céges bankszámlát kell nyitnia, ahová a befizetett alaptőke átkerül.

    4. Hogyan működik az IT alkalmazottak jövedelemadó-mentessége, ha a cégem mikrovállalkozási rendszert választ?

    Sajnos a Legea nr. 227/2015 a D.Fisc. lye értelmében a mikrovállalkozási rendszert választó cégek alkalmazottai NEM jogosultak az IT jövedelemadó-mentességre. Ezért az IT szektorban tevékenykedő cégeknek mérlegelniük kell, hogy a 16%-os profitadó rendszer alacsonyabb bérköltséget eredményez-e a jövedelemadó-mentesség miatt, mint a mikrovállalkozási rendszer alacsonyabb bevételi adója. Általában, ha jelentős számú IT alkalmazottat foglalkoztat, a profitadó rendszer a kedvezőbb.

    5. Mik a fő különbségek az SRL és a PFA között az IT szektorban?

    • SRL (Kft.): Jogi személy, korlátolt felelősség, profitadó vagy mikrovállalkozási adó, lehet több alkalmazottja, bonyolultabb adminisztráció, de nagyobb stabilitás és skálázhatóság. Jogosult az IT béradó-mentességre (ha profitadót választ).
    • PFA (engedélyezett magánszemély): Egyszerűbb jogi forma, egyéni felelősség (teljes vagyonával), adózása jellemzően a jövedelem 10%-a (normál adózással, költségek levonása után) vagy speciális norma alapú adózás. Nem lehet alkalmazottja, csak maga a PFA végezheti a tevékenységet. Nem jogosult az IT béradó-mentességre a saját szolgáltatásaira. Főként egyéni szabadúszók számára ideális. Kiegészítő tevékenységnek IT béradó-mentes dolgozók is végezhetnek PFA formában.

    6. Milyen CAEN kódokat használjak az IT cégemhez?

    Az IT szektorban a leggyakrabban használt és az adókedvezményekre jogosító fő tevékenység CAEN kódjai:

    • 6201 - Számítógépes programozás (szoftverfejlesztés)
    • 5821 - Szoftverkiadás
    • 5829 - Egyéb szoftverkiadás
    • 6202 - Számítógépes tanácsadás
    • 6209 - Egyéb információtechnológiai szolgáltatások
    • 6311 - Adatfeldolgozás, webes tárolás szolgáltatás További kiegészítő kódok is felvehetők, mint pl. 6203 (informatikai tevékenységek kezelése), 6399 (egyéb információs szolgáltatások n.e.m.n.).

    7. Szükséges-e személyesen Romániába utaznom a cégalapításhoz?

    Nem feltétlenül. Képviseleti meghatalmazással (procură specială), amelyet közjegyző előtt aláírnak a saját országukban (és Apostille-el/felülhitelesítéssel látnak el), egy romániai ügyvéd vagy meghatalmazott eljárhat Ön helyett a cégalapítás szinte minden lépésében. Azonban bankszámlanyitáskor a bankok gyakran kérhetik a tulajdonos/ügyvezető személyes jelenlétét.

    8. Hogyan történik a munkaerő felvétele Romániában 2026-ban?

    A munkaerő felvételének fő lépései:

    9. Mennyibe kerül a könyvelés egy IT cégnek Romániában?

    A könyvelési díjak nagyban függnek a cég méretétől, a havi tranzakciók számától, az alkalmazottak számától, az ÁFA-adóalanyiságtól és a választott könyvelőiroda presztízsétől. Egy kis IT cég (1-5 alkalmazott) havi könyvelési díja jellemzően 150-400 EUR között mozoghat. Kérjen ajánlatot több könyvelőirodától.

    10. Melyek a legfontosabb jogszabályok, amiket egy IT cégnek ismernie kell Romániában?

    Néhány alapvető jogszabály:

    • Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale (Cégek működése)
    • Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal (Adótörvénykönyv – profitadó, mikrovállalkozási adó, ÁFA, IT adókedvezmény)
    • Legea nr. 53/2003 privind Codul Muncii (Munkatörvénykönyv – munkaszerződések, jogok, kötelezettségek)
    • Hotărârea Guvernului (HG) nr. 295/2025 – ReGES rendszer működése és a munkaerő nyilvántartása
    • Regulamentul (UE) 2016/679 (GDPR – Adatvédelem)
    • Legea nr. 129/2019 privind prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului (Pénzmosás elleni törvény – tényleges tulajdonos bejelentése) Fontos mindig a legfrissebb módosításokkal is tisztában lenni, mivel a román jogszabályok gyakran változnak.

    📚 Kapcsolódó Források

    • Jogi Szolgáltatások Partnerünk biztosít jogi támogatást a cégalapításban és működésben.
    • Konzultáció Kérjen konzultációt szakértőinktől, hogy személyre szabott tanácsot kapjon vállalkozásához.

    Ez a cikk tájékoztató jellegű, és nem minősül jogi tanácsadásnak. Konkrét helyzetekben forduljon szakosodott ügyvédhez vagy adótanácsadóhoz.

    A hivatkozott jogszabályt a cikk megírása óta módosították. Az aktuális egységes szerkezetű változatot a legislatie.just.ro oldalon ellenőrizze.

    Ajánlott cikkek

    Összes cikk
    Hívás
    WhatsApp